Jdi na obsah Jdi na menu
 


Podivný odposlech

7. 12. 2009

Jednou jsem opravoval dálkové ovládání na vrata. Neúspěšně. Vadný obvod by stál víc než celé ovládání. Ale když jsem měl zapnutý přehledový přijímač, abych zjistil jestli ovládání vysílá, zaslechl jsem štěkot psa, zvuk TV NOVA, pláč dítěte,...

Víc neprozradím, protože je tu např. Zákon o elektronických komunikacích, který to zakazuje.

 

Je to zajímavé, s jakým klidem si někdo nainstaluje přístroj na hlídání dětí a nějak zapomíná, že při nesprávném používání má doma "štěnici" s odposlechem domácnosti...

A zajímavé je, že se to běžně provozuje na frekvencích, které jsou u nás určeny pro ovládání modelů. Když si někdo koupí v zahraničí cosi, u čeho je upozornění "Nur for export", znamená to, že by se to v SRN nebo Rakousku nemělo používat, ale neznamená to, že u nás je použití těchto přístrojů v pořádku.

Vzpomínám na jedno setkání radioamatérů a CBčkářů na Baldově, když se tam pan Řehoř z ČTU vyjádřil asi v tom smyslu, že ČTU řeší problémy s výskytem "nepovolených signálů" až když to někomu začne vadit.

Takže tady to nikomu nevadí (třeba začne, až nějaký modelář přiletí "blíže", ztratí kontrolu nad strojen a utopí v rybníku letadlo nebo vrtulníček), ale mám z toho takový zvláštní pocit - jako kdyby rodiče neměli čas věnovat se svému dítěti a udělali z něj něco jako "hračku na dálkové ovládání"!

Jen tak pro úplnost - jde o frekvence v pásmu 40,650 - 40,700MHz a "vysílačů" je tu víc. A mám dojem, že jeden bude mít nějakou "prasáckou úpravu", protože při zaklíčování dává pořádné "kliksy"